Schwarzkopf Professional
Bond Repair Purple
Purple Conditioner
£ 15.57 £ 14.01 £ 14.01
RRP£ 20.45
250 ml (£62.28 / 1 l)
250 ml (£56.05 / 1 l)
Wella
Color Save
Bi-Phase Conditioner
£ 33.69 £ 30.32 £ 30.32
185 ml (£182.11 / 1 l)
185 ml (£163.90 / 1 l)
Aveda
Treatment
Exfoliating Scalp Treatment
Scalp Solutions
£ 7.99 £ 7.19 £ 7.19
RRP£ 10.45
25 ml (£319.60 / 1 l)
25 ml (£287.64 / 1 l)
Shu Uemura
Izumi Tonic
Strengthening Conditioner System
£ 41.90 £ 37.71 £ 37.71
RRP£ 52.57
250 ml (£167.60 / 1 l)
250 ml (£150.84 / 1 l)
Kerasilk
Essentials
Taming conditioner
£ 15.29 £ 13.76 £ 13.76
75 ml (£203.87 / 1 l)
75 ml (£183.48 / 1 l)
Living Proof
Full
Conditioner
£ 22.62 £ 20.36 £ 20.36
RRP£ 29.59
236 ml (£95.85 / 1 l)
236 ml (£86.26 / 1 l)
Alfaparf Milano
Semi di Lino
Diamond Illuminating Conditioner
£ 12.50 £ 11.25 £ 11.25
RRP£ 20.80
200 ml (£62.50 / 1 l)
200 ml (£56.25 / 1 l)
Ahava
Deadsea Water
Mineral Conditioner
£ 27.96 £ 25.16 £ 25.16
400 ml (£69.90 / 1 l)
400 ml (£62.91 / 1 l)
Cherry Almond Softening Conditioner
£ 19.21 £ 17.29 £ 17.29
RRP£ 26.55
200 ml (£96.05 / 1 l)
200 ml (£86.45 / 1 l)
Perfect hair Day
5 in 1 styling treatment
£ 12.80 £ 11.52 £ 11.52
RRP£ 15.67
60 ml (£213.33 / 1 l)
60 ml (£192.00 / 1 l)
yūbi blonde
Glow Conditioner
Sebastian Professional
Penetraitt
Penetraitt Conditioner
£ 20.95 £ 18.86 £ 18.86
200 ml (£104.75 / 1 l)
200 ml (£94.28 / 1 l)
Revlon Professional
Orofluido
£ 10.78 £ 9.70 £ 9.70
RRP£ 27.42
240 ml (£44.92 / 1 l)
240 ml (£40.43 / 1 l)
Scandinavian Biolabs
Hair loss remedies
Bio-Pilixin® Conditioner Women
£ 22.72 £ 20.45 £ 20.45
250 ml (£90.88 / 1 l)
250 ml (£81.79 / 1 l)
Keratin Therapy Lisse Design
Maintenance Conditioner
£ 14.60 £ 13.14 £ 13.14
RRP£ 19.93
250 ml (£58.40 / 1 l)
250 ml (£52.56 / 1 l)
COLOR WOW
Dreaming Repair & Rescurfacing Treatment
£ 29.62 £ 26.66 £ 26.66
RRP£ 43.43
212 g (£139.72 / 1 kg)
212 g (£125.75 / 1 kg)
Nioxin
Visibly thinning hair
Scalp Therapy Revitalising Conditioner
Coloured Hair Progressed Thinning
£ 28.85 £ 25.97 £ 25.97
RRP£ 37.47
1000 ml (£28.85 / 1 l)
1000 ml (£25.97 / 1 l)
feschi
Intense Care
Phytokeratin Conditioner
£ 21.95 £ 19.76 £ 19.76
200 ml (£109.75 / 1 l)
200 ml (£98.78 / 1 l)
Fanola
Wonder
Nourishing Extra Care Conditioner
£ 8.00 £ 7.20 £ 7.20
RRP£ 14.75
350 ml (£22.86 / 1 l)
350 ml (£20.57 / 1 l)
LIGNE ST BARTH
CORPS & BAIN
Jasmine hair conditioner
£ 7.83 £ 7.05 £ 7.05
25 ml (£313.20 / 1 l)
25 ml (£281.88 / 1 l)
TIGI
Recovery Conditioner
£ 6.04 £ 5.44 £ 5.44
RRP£ 13.05
400 ml (£15.10 / 1 l)
400 ml (£13.59 / 1 l)
BIOSILK
Original Silk Therapy
£ 14.57 £ 13.11 £ 13.11
355 ml (£41.04 / 1 l)
355 ml (£36.94 / 1 l)
Equave
Kids Princess Conditioner
£ 9.75 £ 8.78 £ 8.78
RRP£ 24.89
200 ml (£48.75 / 1 l)
200 ml (£43.88 / 1 l)
Australian Bodycare
Hair loss
Hair Loss Conditioner
£ 12.53 £ 11.28 £ 11.28
200 ml (£62.65 / 1 l)
200 ml (£56.39 / 1 l)
Natural, visibly thinning hair
Natural Hair Progressed Thinning
RRP£ 18.71
300 ml (£51.90 / 1 l)
300 ml (£46.71 / 1 l)
Subtly thinning hair
Coloured Hair Light Thinning
puremetics
Shampoo & Conditioner
Anti-grease conditioner cream 'Lemon Orange'
£ 17.95 £ 16.16 £ 16.16
150 g (£119.67 / 1 kg)
150 g (£107.70 / 1 kg)
JVN
Conditioners and hair masks
Revive Repairing Conditioner
£ 17.23 £ 15.51 £ 15.51
295 ml (£58.41 / 1 l)
295 ml (£52.57 / 1 l)
Bumble and bumble
Shampoo
Moisturizing Shampoo
£ 21.75 £ 19.58 £ 19.58
RRP£ 33.95
250 ml (£87.00 / 1 l)
250 ml (£78.30 / 1 l)
Luxe Oil
Keratin Conditioner
£ 35.14 £ 31.63 £ 31.63
RRP£ 89.74
1000 ml (£35.14 / 1 l)
1000 ml (£31.63 / 1 l)
Apple cider vinegar is a tried-and-tested home treatment for many things. It's also a popular natural product for organic hair care that is effective against dandruff and split ends. The benefits of apple cider vinegar, – from scalp conditioning to improved hair structure, are soon obvious and, if used correctly, it can make a big difference.
21 October 2024
If you discover strands with split ends, you don’t need to worry. With the right techniques and professional care methods, split ends are easy to get under control. We show you what causes split ends, what types of split ends there are and what you can do about split ends. With a little care and the right routines, you’ll feel and look amazing and split ends will be a thing of the past.
21 June 2024
Voluminous and defined curls – that’s what most people with supposedly frizzy hair want. However, caring for curly hair usually means a lot of work, as they require far more care than straight hair due to their structure. Would you like to know how to properly care for and style your curly hair and what the best hair products for curly hair are? You can find out here.
Popular brands
Almost there: Just one more step!
Confirm your registration
Check your inbox. We have sent you an email to confirm your email address to:
Trustscore 4.1
11,306 Valuations