KMS
Colorvitality
Intense Gloss Treatment
£ 35.50 £ 31.95 £ 31.95
RRP£ 59.62
500 ml (£71.00 / 1 l)
500 ml (£63.90 / 1 l)
Teaology
Hair care
Matcha Repair + Glow Mask
£ 15.34 £ 13.81 £ 13.81
RRP£ 24.37
200 ml (£76.70 / 1 l)
200 ml (£69.03 / 1 l)
Marlies Möller
Specialists
Keratin Cream Oil
£ 31.26 £ 28.13 £ 28.13
100 ml (£312.60 / 1 l)
100 ml (£281.34 / 1 l)
Fanola
Wonder
Nourishing Extra Care Mask
£ 11.40 £ 10.26 £ 10.26
RRP£ 15.23
350 ml (£32.57 / 1 l)
350 ml (£29.31 / 1 l)
Schwarzkopf Professional
Mad About Lengths
Length Embracing Treatment
£ 70.38 £ 63.34 £ 63.34
500 ml (£140.76 / 1 l)
500 ml (£126.68 / 1 l)
Alfaparf Milano
The Hair Supporters
Bond Rebuilder - Step 2
£ 82.18 £ 73.96 £ 73.96
300 ml (£273.93 / 1 l)
300 ml (£246.54 / 1 l)
Goldwell
Scalp Specialist
Scalp Specialist X-Mas Set 2025
£ 56.00 £ 50.40 £ 50.40
RRP£ 68.29
1 pcs. (£56.00 / 1 pcs.)
1 pcs. (£50.40 / 1 pcs.)
Londa Professional
Lightplex
Bond Completion In SalonTreatment No2
£ 88.44 £ 79.60 £ 79.60
750 ml (£117.92 / 1 l)
750 ml (£106.13 / 1 l)
INDOLA
INNOVA Wash & Care
Repair Treatment
£ 12.80 £ 11.52 £ 11.52
RRP£ 16.44
250 ml (£51.20 / 1 l)
250 ml (£46.08 / 1 l)
Wella
Wellaplex
Bond Maker No1
£ 310.30 £ 279.27 £ 279.27
500 ml (£620.60 / 1 l)
500 ml (£558.54 / 1 l)
Scalp & Fiber Restorer - Step 3
£ 45.12 £ 40.61 £ 40.61
250 ml (£180.48 / 1 l)
250 ml (£162.43 / 1 l)
Dry hair looks dull and feels brittle like straw. To make dry hair smooth and shiny again, special care is needed. We explain to you the tips and tricks you can use to make your crowning glory look wonderfully strong and feel healthy down to the ends even when the hair structure is subject to stresses and strains.
10 June 2024
How to refresh curls is something that every curly-haired person knows: on the first day, everything sits perfectly defined and full of bounce. But as soon as you open your eyes the next morning, the once-beautiful curls have collapsed or are sticking up in all directions. What now? Daily washing is not the solution. That’s why, in this post, we’ll show you 8 proven tips for reactivating your curls in the morning – without any shampoo.
09 October 2024
If you sometimes wonder why your locks are so dry or why your rich conditioner or intensive hair mask doesn’t produce the desired results, then the answer to your question could lie in the porosity of your hair. This is because hair porosity is decisive for how well the care substances can penetrate and take effect. With our tips and tricks, we show you how to determine hair porosity and adapt your care routine to your hair type.
24 October 2024
Popular brands
Almost there: Just one more step!
Confirm your registration
Check your inbox. We have sent you an email to confirm your email address to:
Trustscore 4.1
11,306 Valuations