Wella
Ultimate Repair
5-In-1 Protective Leave-In
with AHA & Omega-9
£ 17.69 £ 15.92 £ 15.92
RRP£ 28.11
95 ml (£186.21 / 1 l)
95 ml (£167.59 / 1 l)
COLOR WOW
Styling
One Minute Transformation Cream
£ 16.38 £ 14.74 £ 14.74
RRP£ 25.16
120 ml (£136.50 / 1 l)
120 ml (£122.85 / 1 l)
Ultimate Smooth
Nourishing shampoo
£ 9.65 £ 8.69 £ 8.69
50 ml (£193.00 / 1 l)
50 ml (£173.70 / 1 l)
Kérastase
Gloss Absolu
Bain Crème Hydra-Glaze Shampoo
£ 13.94 £ 12.55 £ 12.55
80 ml (£174.25 / 1 l)
80 ml (£156.83 / 1 l)
Revlon Professional
Uniqone
Hair Treatment Coconut
£ 10.33 £ 9.30 £ 9.30
RRP£ 21.85
150 ml (£68.87 / 1 l)
150 ml (£61.98 / 1 l)
Curlsmith
Conditioner & Leave-in
Fragrance-Free Conditioner
£ 16.45 £ 14.81 £ 14.81
355 ml (£46.34 / 1 l)
355 ml (£41.70 / 1 l)
Smooth
Flowing Form Smoothing Balm
£ 9.97 £ 8.97 £ 8.97
RRP£ 22.24
100 ml (£99.70 / 1 l)
100 ml (£89.73 / 1 l)
Curly Hair Dream Coat Spray
£ 21.60 £ 19.44 £ 19.44
RRP£ 27.77
200 ml (£108.00 / 1 l)
200 ml (£97.20 / 1 l)
Goldwell
Stylesign Smooth gloss spray
£ 12.60 £ 11.34 £ 11.34
RRP£ 19.58
150 ml (£84.00 / 1 l)
150 ml (£75.60 / 1 l)
Résistance
Thermique Length Caring Gel Cream
£ 28.47 £ 25.62 £ 25.62
RRP£ 37.95
150 ml (£189.80 / 1 l)
150 ml (£170.82 / 1 l)
24/7 Silky Milk
£ 26.07 £ 23.46 £ 23.46
30 ml (£869.00 / 1 l)
30 ml (£782.10 / 1 l)
Curl Manifesto
Huile Sublime Repair
£ 39.58 £ 35.62 £ 35.62
RRP£ 53.10
50 ml (£791.60 / 1 l)
50 ml (£712.44 / 1 l)
Heat Styling
Stylesign Heat Styling daily blow-dry spray
£ 13.30 £ 11.97 £ 11.97
RRP£ 21.76
200 ml (£66.50 / 1 l)
200 ml (£59.85 / 1 l)
Color Brilliance
Miracle BB Spray
£ 12.78 £ 11.50 £ 11.50
RRP£ 27.24
150 ml (£85.20 / 1 l)
150 ml (£76.68 / 1 l)
feschi
Intense Care
Phytokeratin Repair Spray
£ 21.90 £ 19.71 £ 19.71
200 ml (£109.50 / 1 l)
200 ml (£98.55 / 1 l)
Living Proof
No Frizz
Conditioner
£ 11.20 £ 10.08 £ 10.08
RRP£ 13.93
60 ml (£186.67 / 1 l)
60 ml (£168.00 / 1 l)
TIGI
Styling & Finish
Headrush Spray
£ 9.80 £ 8.82 £ 8.82
RRP£ 14.79
200 ml (£49.00 / 1 l)
200 ml (£44.10 / 1 l)
Small Talk Cream
£ 7.85 £ 7.07 £ 7.07
240 ml (£32.71 / 1 l)
240 ml (£29.44 / 1 l)
Stylesign Heat Styling Smoothing Balm
100 ml (£133.00 / 1 l)
100 ml (£119.70 / 1 l)
Alfaparf Milano
Keratin Therapy Lisse Design
Maintenance Shampoo
£ 13.40 £ 12.06 £ 12.06
RRP£ 17.32
250 ml (£53.60 / 1 l)
250 ml (£48.24 / 1 l)
Première
Premiere refill set
Limited Edition
£ 104.67 £ 94.20 £ 94.20
2 x 500 ml (£104.67 / 1 l)
2 x 500 ml (£94.20 / 1 l)
Shampoo
£ 14.21 £ 12.79 £ 12.79
RRP£ 29.33
490 ml (£29.00 / 1 l)
490 ml (£26.10 / 1 l)
Fixing
Absolute Set
£ 14.45 £ 13.01 £ 13.01
RRP£ 23.72
300 ml (£48.17 / 1 l)
300 ml (£43.35 / 1 l)
Smooth Styling Cream
£ 12.80 £ 11.52 £ 11.52
RRP£ 14.80
60 ml (£213.33 / 1 l)
60 ml (£192.00 / 1 l)
KMS
Hairstay
Anti-Humidity Seal
£ 18.07 £ 16.26 £ 16.26
RRP£ 30.90
150 ml (£120.47 / 1 l)
150 ml (£108.42 / 1 l)
Shine
Glam Mist Glanzspray
£ 10.70 £ 9.63 £ 9.63
RRP£ 23.24
200 ml (£53.50 / 1 l)
200 ml (£48.15 / 1 l)
Curls & Waves
Stylesign Curls high gloss gel wax
£ 13.20 £ 11.88 £ 11.88
100 ml (£132.00 / 1 l)
100 ml (£118.80 / 1 l)
Aveda
Anti-Frizz Shampoo
Smooth Infusion
£ 8.58 £ 7.72 £ 7.72
RRP£ 10.45
50 ml (£171.60 / 1 l)
50 ml (£154.44 / 1 l)
Stylesign Heat Styling Form-&Finish-Spray
£ 9.56 £ 8.60 £ 8.60
75 ml (£127.47 / 1 l)
75 ml (£114.72 / 1 l)
Stylesign Heat Styling Blow Dry & Texture Spray
£ 14.20 £ 12.78 £ 12.78
RRP£ 20.89
200 ml (£71.00 / 1 l)
200 ml (£63.90 / 1 l)
How to refresh curls is something that every curly-haired person knows: on the first day, everything sits perfectly defined and full of bounce. But as soon as you open your eyes the next morning, the once-beautiful curls have collapsed or are sticking up in all directions. What now? Daily washing is not the solution. That’s why, in this post, we’ll show you 8 proven tips for reactivating your curls in the morning – without any shampoo.
09 October 2024
Pimples on the scalp are often uncomfortable and sometimes painful. They are also usually difficult to access under the hair and therefore harder to treat. This article talks about the causes of pimples on the scalp and how they can be treated.
08 May 2025
If you discover strands with split ends, you don’t need to worry. With the right techniques and professional care methods, split ends are easy to get under control. We show you what causes split ends, what types of split ends there are and what you can do about split ends. With a little care and the right routines, you’ll feel and look amazing and split ends will be a thing of the past.
21 June 2024
Popular brands
Almost there: Just one more step!
Confirm your registration
Check your inbox. We have sent you an email to confirm your email address to:
Trustscore 4.1
11,306 Valuations